Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CALE DE ATAC - APEL
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CALE DE ATAC - APEL

buna seara,
va rog sa-mi spuneti cat de corecta este instanta cand se pronunta in modul urmator:"prin sentinta apelata instanta nu s-a pronuntat si cu privire la fiica lor nu constituie un motiv de nelegalitate al hotararii intrucat instanta nu a fost investita cu un capat de cerere privind evacuarea acesteia.Or potrivit dispozitiilor art 129alin 6 c.pr.civ judecatorii nu pot hotara decat cu privire la obiectul cauzei", cand de fapt in apelul cerut de mine tocmai lucrul acesta il semnalam: se subantelege evacuarea acesteia,cum de se face referire tocmai la acest art 129,alin 6 c.pr.civ care spune ca:"judecatorii hotarasc numai asupra obiectului cererii deduse judecatii"?
in apel nu se pot face cereri noi, pe de o parte, iar pe de alta judecatorii nu se pot pronunta decat pe ceea ce se cere..Ei, judecatorii, nu pot da nici mai mult decat s-a cerut, nici mai putin si nici ceea ce nu s-a cerut..judeca asa cum e cererea