Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de nevoi personale neachitat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de nevoi personale neachitat

am un prieten care a facut un credit de nevoi personale fara garantii in 2008, de 2 ani se afla in imposibilitate de plata .vreau sa stiu care pot fi consecintele?
Banca va declara scadent anticipat tot creditul (suma initiala acordata, plus dobanzi, plus dobanzi penaliatoare ) si va incepe executarea silita (daca nu o fi si inceput-o deja) asupra tuturor bunurilor mobile si imobile, plus venituri, depozite bancare (daca exista) ale debitorului sau pana la concurenta sumei declarate.
Daca banca nu depune nicio diligenta timp de trei ani pentru a recupera datoria, aceasta se prescrie. In intervalul de 3 ani poate oricand sa inceapa procedura executarii silite, cum zicea cel de mai sus.