Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indiviziune

unde se face indiviziunea.? la orice tribunal din tara?
ce cale mai exista inafara de tribunal. pe cale amiabila.
multumesc
Puteti face fie un partaj voluntar la notariat daca toate partile sunt de acord, fie o actiune de iesire din indiviziune in instanta.

Competenta este judecatoruia de la locul situarii imobilului, cu exceptia indiviziunii rezultate din succesiune unde competenta este la ultimul domiciliu al defunctului.
multumesc mult
pe scurt...tatal meu, fratele lui si sora lui au unact de proprietate pe 10 ha de pamant linga Iasi. tatal meusisora lui au decedat intargoviste, fratele lui a decedat la oradea. fiecare alasat cate un mostenitor. indiviziunea unde seface in targoviste, la oradea sau la iasi?
multumesc