Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Rascumparare polita asigurere inainte de maturitate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Rascumparare polita asigurere inainte de maturitate

Buna ziua,

Vreau sa-mi rascumpar o polita de asigurare de viata dupa 14 ani, deoarece nu sunt multumita de sumele acumulate pana acum si de faptul ca societatea de asigurare cu , care am incheiat contractul (AIG Life) a fuzionat acum cativa ani cu o alta societate asa ca am trecut la alta societate, in decembrie 2012 m-au anuntat ca societatea la care eram asigurata este afiliata la o alta societate si iarasi si-au schimbat denumirea. M- am suparat pe ei si am solicitate rascumpararea politei in 07.01.2013 azi dupa ce i-am cautat eu, mi-au spus ca nu au finalizat cererea mea deoarece au constatat ca semnatura mea din polita de asigurare de acum 14 ani nu corespunde cu semnatura din cerere de rascumparare, as ca le-am trimis o declaratie prin care confirm ca acea este semnatura mea. Acum m-am gandit ca daca mai fac multe figuri sa le cer sa-mi restituie toti banii platiti de mine + beneficiile cuvenite pentru cei 14 ani pe motiv ca nu sunt de acord sa trec la o alta societate de asigurari. Am citit contractul de asigurare nu scrie nicaieri ca ei pot sa ne "transfere" la alta socitate de asigurari. Am gasit pe internet ca au anuntat prin presa sa s-au afiliat cu o alta societate si ca o sa opereze sub alta denumire.
Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa imi recuperez toata suma daca invoc acest motiv. Banuiesc ca daca vreau lucrul asta trebuie sa-i dau in judecata.

Buna seara. In situatia dvs., deoarece ati solicitat rascumpararea politei de asigurare (inante de maturiate), compania de asigurare este obligata la restituirea valorii de rascumparare. Valoarea estimata a sumei care se restituie in urma solicitarii de rascumparare a politei de asigurare depinde de mai multi factori aleatori, cum ar fi: randamentul asteptat pentru varianta optimista, cel pentru varianta prudenta de investire a unui procent din primele de asigurare periodice platite de dvs., tipul de plasament al acestor procente (care poate fi materializat in titluri fara risc sau in instrumente financiare cu grad de risc, care se tranzactioneaza pe piata secundara, de tipul obligatiunilor sau actiunilor societatilor cotate la bursa, ori alte instrumente care se tranzactioneaza de tipul optiunilor de vanzare sau cumparare, ori de tipul "futures"). Functie de tipul contractului de asigurare incheiat de dvs cu societatea de asigurari respectiva depinde si valoarea fondurilor acumulate la maturitatea politei si implicit, valoarea de rascumparare a acestuia inainte de maturitate. Toate aceste date ar fi trebuit sa fi fost incluse in contractul semnat de dvs ori in anexele la acesta.
Mihai Lupu, Consultant asigurari
milupu a scris:

Buna seara. In situatia dvs., deoarece ati solicitat rascumpararea politei de asigurare (inante de maturiate), compania de asigurare este obligata la restituirea valorii de rascumparare. Valoarea estimata a sumei care se restituie in urma solicitarii de rascumparare a politei de asigurare depinde de mai multi factori aleatori, cum ar fi: randamentul asteptat pentru varianta optimista, cel pentru varianta prudenta de investire a unui procent din primele de asigurare periodice platite de dvs., tipul de plasament al acestor procente (care poate fi materializat in titluri fara risc sau in instrumente financiare cu grad de risc, care se tranzactioneaza pe piata secundara, de tipul obligatiunilor sau actiunilor societatilor cotate la bursa, ori alte instrumente care se tranzactioneaza de tipul optiunilor de vanzare sau cumparare, ori de tipul "futures"). Functie de tipul contractului de asigurare incheiat de dvs cu societatea de asigurari respectiva depinde si valoarea fondurilor acumulate la maturitatea politei si implicit, valoarea de rascumparare a acestuia inainte de maturitate. Toate aceste date ar fi trebuit sa fi fost incluse in contractul semnat de dvs ori in anexele la acesta.

:offtopic: Precizare moderator:
Descrierea este foarte corecta, o cunoaste si user-ul,(care a primit deja calculul efectiv ne mai fiind vorba de cel estimat) insa intrebarea era legata de alt aspect, legat de respectarea codului civil in materie de contracte comerciale(legea partilor semnatare)