Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somera dupa 15ani la aceeasi firma(privata)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somera dupa 15ani la aceeasi firma(privata)

Buna seara,acum ceva timp va scriam ca probabil urma sa intru in somaj dupa ingrijire copil,acest lucru s-a intimplat,pe data de 10ian.2013 a fost ultima zi de munca(preaviz)la firma respectiva la care eram angajata din martie 1998(la 9luni dupa ce am terminat liceul)pe perioada nedeterminata.Concluzia mea dupa atitia ani de munca e ca nu mai conteaza nimic in ziua de azi-instictul de supravietuire predomina.Precizez ca firma respectiva nu a dat faliment sau alte lucruri,in preaviz scria ca postul meu a fost supus reorganizarii-lucru pe care am tinut neaparat sa-l specifice in scrisoare de recomandare pe care am cerut-o;desi au fost multe nereguli din partea lor(fata din locul meu e angajata pe perioada nedeterminata-desi eu eram in ingrij.copil,ca-conform legii nu trebuiau sa ma dea afara imediat dupa cei 2ani de concediu ingrij.copil si faptul ca nu mi-au spus inainte,m-au tot amagit,mi-au zis cu 3sapt.inainte de term.concediului de ingrij.copil ca uremeaza sa intru in preaviz si ca desi am avut probleme de sanatate grave cu cea mica,mi-au prelungit intradevar perioada de preaviz fara sa ma mai duc la munca(dp ce mi-au platit medicalul),tot ceea ce vreau eu sa spun e ca ar trebui sa se gindesca cum ma descurc eu iarna cu doi copii(cea mare e clasa I),atit vreau,doar sa se gindesca cit de "usor" i-mi e mie-RUSINE,ca dupa atita timp-15ani,nu-si cunosc angajatii(e o firma mica,max.20pers.)
Imi pare rau de situatia financiara si sentimentala in care va aflati.
Daca vreti putem incerca sa actionam in instanta pentru obtine despagubiri, eventual reintegrarea.
Specialist in acest domeniu este consultantul freelis.
Buna seara,stiu ca puteam sa le fac si eu rau,ca sunt multe nereguli,dar am invatat ca dragoste cu sila nu se poate si le-am inteles asa zisa problema financiara si vreau sa cred ca tot rau va fi spre bine si ca va iesi soarele si pe starda mea(cum se spune),deci va multumesc,dar nu vreau despaguriri sau altceva dar pot sa spun cu mana pe inima ca nu mi-a picat prea bine situatia in care sunt.
Frumos din partea dvs.
Va urez mult succes