Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORE SUPLIMENTARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORE SUPLIMENTARE

Este normal ca o persoana sa ajunga sa faca 60/70 ore suplimentare / luna?
Evident sunt platite ca premii ca sa nu aibe probleme dar daca denunt acest lucru la ITM si controleaza actele pot vedea ca sunt dosare pline /lunar de cereri de ore suplimentare!!!
Daca semnam ca suntem de acord sa facem ore suplimentare inseamna ca ne obligam sa venim la birou (sambata/duminica) cand ne spune seful chiar daca avem copii....probleme personale...sau de sanatate?

cu multumiri,
Daca ati semnat ca sunteti de acord sa faceti ore suplimentare, trebuie sa faceti ore suplimentare ... Seful avand semnaturile d-voastra nu va avea nicio problema
Poate....dar pentru maximul de ore legale....nu pentru 60/70 de ore!!!
Este inuman sa ne oblige sa venim in fiecare sambata in birou si sa stam in fiecare seara ore peste program....nu mai putem d.p.d.v. psihic, fizic...
Sunt de acord cu d-voastra ...:(
Chiar daca are semnatura salaroatilor exista un impedment pentru angajator in cazul unui control al ITM-ului.

art.114 C.mun.
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
....

Avand în vedere şi dispozitiile art. 121 alin. (2) din Codul muncii, este lovita de nulitate întelegerea dintre angajator şi salariat, prin care s-ar tinde la depaşirea duratei maxime a timpului de munca de 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare