Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire

buna ziua.o rugaminte la dumneavoastra:v-as ruga sa imi explicati cum ar trebui sa procedeze o persoana - cetatean roman care nu are permis de munca sau alte acte in Italia(sa presupunem ca ar munci ''la negru'') pentru a se casatori cu un cetatean italian pe teritoriul Italiei;daca ar dobandi cetatenie italiana in urma casatoriei,daca da dupa ce perioada,si daca ar mai dobandi alte drepturi pe teritoriul statului italian. Va multumesc anticipat!
Buna Crystian,eu ma numesc Alina si locuiesc in italia.Eu pot sa-ti spun ca fara codul fiscal(la noi codul numeric personal)nu poti sa faci nimic.Cu acest cod fiscal tu practic existi in italia.Autoritatiile italiene te au in evidenta.Acest cod fiscal se poate face oricand si nu iti trebuie decat pasaportul sau cartea de identitate romana.Numai ca iti trebuie o adresa oricare unde sa iti ajunga acest cod fiscal.Cartea de identitate italiana din pacate se poate face numai daca cineva te ia in spatiu sau eventual daca iti iei o casa cu chirie,insa fara contract de munca daca tu iti iei o casa cu chirie nu iti poti face carte de identitate italiana.Din pacate fara cod fiscal nu poti sa te misti.Nu stiu dupa cat timp daca te casatoresti iei cetatenie italian dar parerea mea e ca o sa dureze ceva timp,asa ca du-te la evidenta populatiei"l'ufficio delle entrate"si vezi ce iti vor zice.Codul fiscal ti-l dau pe loc,adica o foaie,dupa care o sa-ti ajunga acasa si teserina cu codul fiscal.Iti doresc noroc.ALINA
Am uitat sa-ti spun ca daca lucrezi cu contract de munca o sa ai acelasi drepuri ca si cetateni italiani,pentru ca platesti impozite si taxe,daca te casatoresti si o sa iei cetatenie presupun ca o sa ai si tu niste drepturi,sigur nu stiu ce sa-ti spun pt.ca nu sunt casatorita si nu am fost cu nici un cetatean italian.Daca tu nu platesti taxe si impozite,daca nu lucrezi cu contract nu stiu daca vei beneficia de pensie,iar apoi daca lucrezi la "negru"nu iti poti lua concediu,concediu medical,nu ai dreptul la somaj, nu poti face un imprumut daca vrei sa iti cumperi casa,masina sau ce vei vrea tu,practic nu ai dreptul la nimic.Eu te sfatuiesc sa iti gasesti un serviciu in regula,si vei vedea ca totul se schimba.TE SALUT:wave:
da,multumesc pentru raspuns e de ajutor,mai e insa o problema .admitem cazul ca acea persoana de care vb care ar munci la negru in italia ar fi pensionata cu grad de invaliditate 2.ceea ce duce la faptul ca nu potzi munci legal,(decat daca ai gradul 3).cum ai putea dobandi acte in regula doar de sedere?multumesc !
adica sa nu ai treaba cu organele de control.sa stai legal pe teritoriul italiei
multumesc