Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii pfa la CAS si CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii pfa la CAS si CASS

Buna seara
va rog frumos sa mi spune ti daca un PFA acum infiintat declara pe declaratia 220
ca venit estimat un venit mai mic decat 700 lei este obligat contribuabilul sa plateasca CAS si CASS? Mai trebuie sa depuna declaratia pentru asigurari?
va multumesc mult pt.raspuns
-Obligatia platii CAS-ului este prevazuta de Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. „Venitul declarat de contribuabilii prevăzuţi la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceştia, cuprins între 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi echivalentul a de 5 ori acest câştig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcţie de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfăşoară activităţi impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care îşi încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obţinută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecţiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfăşoară activităţi impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuţiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare şi la stabilirea punctajului pentru pensionare”.
- CASS se stabileste de ANAF in baza datelor din declaratia 220 si transmite decizia de impunere.
CAS nu trebuie sa platesti anul acesta, dar daca tu crezi ca o sa depasesti venitul net (venit brut - cheltuieli deductibile) de 8880 lei ( va mai creste pragul dar deocamdata e 741 lei pe luna) atunci trebuie sa platesti caci altfel platesti penalizari en-gros.Dar nu cred ca e cazul daca ai estimat 700 lei nu o sa faci de 12 ori mai mult ( desi iti urez sa faci cat mai mult !). Sanatatea o calculeaza la salariul minim pe economie indiferent cat ai declarat. Dar de acum o calculeaza Administratia Financiarasi o platim tot la finante trimestrial( acum e 117lei/trim.). Nu mai trebuie sa ducem noi nimic , totul s-a transferat la ANAF.
paumaria a scris:

CAS nu trebuie sa platesti anul acesta, dar daca tu crezi ca o sa depasesti venitul net (venit brut - cheltuieli deductibile) de 8880 lei ( va mai creste pragul dar deocamdata e 741 lei pe luna) atunci trebuie sa platesti caci altfel platesti penalizari en-gros.Dar nu cred ca e cazul daca ai estimat 700 lei nu o sa faci de 12 ori mai mult ( desi iti urez sa faci cat mai mult !). Sanatatea o calculeaza la salariul minim pe economie indiferent cat ai declarat. Dar de acum o calculeaza Administratia Financiarasi o platim tot la finante trimestrial( acum e 117lei/trim.). Nu mai trebuie sa ducem noi nimic , totul s-a transferat la ANAF.

am o nelamurire : platesti sanatate indiferent de venit ??? sau daca, sa zicem , nu ai venit, tot platesti sanatate ? asta am inteles din ce ati scris dvs mai sus :stunned:
multumesc
Nu stiu daca poti declara venit 0.Atunci mai bine suspenda activitatea pe o perioada. Dar daca ai 1 lei venit, sigur platesti sanatatea 117 lei/ trim. Vrei sa declari venit 0 ? Sa ma informez?
[
am o nelamurire : platesti sanatate indiferent de venit ??? sau daca, sa zicem , nu ai venit, tot platesti sanatate ? asta am inteles din ce ati scris dvs mai sus :stunned:
multumesc

Chiar daca nu realizati venit tot trebuie platita contributia la sanatate pentru a beneficia de "servicii medicale"..