Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Probleme C.I.M.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Probleme C.I.M.

Buna!
Am mai descoperit o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Toate angajatele (comert cu amanuntul de prod. cosmetice, bijuterii) au contracte de munca cu functia vanzatoare, dar una dintre ele are doar 7 clase. Contractele au fost incheiate acum 1 an si jumatate, fara sa le ceara nici un document, doar buletinul. Acum eu am preluat firma, dar nu stiu cum sa fac sa nu am eu probleme si daca se poate sa nu isi piarda nici ea locul de munca.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Conform COR pentru postul de vanzatoare se solicita studii medii! Puteti sa o trimiteti la un curs de calificare ca si vanzator! Oricum in practica cazurile in care ITM-ul da amenda pe motiv ca nu are studiile necesare sunt extrem de putine!
M-am gandit sa o trimit, dar nu stiu daca se poate sa faca vreun curs, fara nici un fel de diploma. M-am uitat si eu pe internet, dar am vazut ca cer la inscriere dipoloma de bac sau 10 clase.
In cazul acesta ii puteti schimba functia pe un post de muncitor necalificat si cu atributii in fisa postului si de vanzator!
Va multumesc mult, am gasit o scoala unde o primeste.
Va doresc o zi buna!