Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu succes
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu succes

Poate fi obligata partea care a pierdut procesul la plata onorariilor de succes prevazute in contractul de asistenta juridica, pe cale principala ?
"Jurisprudenţa a evidenţiat constant că onorariul de succes nu trebuie considerat în sarcina părţii care a pierdut procesul deoarece asemenea cheltuială, nefăcută până la data judecăţii, nu este imputabilă părţii căzută în pretenţii, constituind o recompensă suplimentară muncii efectiv prestate de avocat, cu vădit caracter voluntar şi voluptoriu al părţii promitente" (Decizia 1440/2012 ICCJ)