avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Management sub forma de pfa sau srl
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Management sub forma de pfa sau srl

Ce forma de colaborare as putea alege pentru o persona care sa conduca o firma de IT, ma refer aici la atributiuni extinse gen semnat contracte cu clientii, contracte de munca, contracte cu furnizorii, etc.

Initial m-am gandit la un srl cu impozit pe profit cu caen 7022, dar cred ca merge si o II (intreprindere individuală), cu norma de venit.

Care ar fi mai avantajoasa colab dpdv optimizare taxe si impozite?

Vedeți si alte opțiuni?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 07:11, 27 Martie 2013
Nu are nimeni nicio idee, opinie?
Multumesc anticipat.
Cred ca II cu norma de venit pare mai convenabil in cazul in care cheltuielile sunt relativ mici.
Nu am inteles ce doriti.
Exista o firma si dvoastra veti fi managerul si nu stiti cum sa colaborati cu firma respectiva?
Sau vreti sa infiintati un agent economic si nu v-ati hotarat ce sa fie, I.I., PFA sau SRL?
Prima varianta. Eu voi fi managerul unei firme si nu știu ce varianta de colaborare sa aleg.
salariat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa, snc, sau srl pentru produse software? dariusmihai dariusmihai Buna ziua. Numele meu este Darius Mihai si va rog sa ma lamuriti cu privire la cateva probleme legale/fiscale la care nu am reusit sa gasesc inca un ... (vezi toată discuția)
srl versus pfa din punct de vedere fiscal MARIANA APOSTOL MARIANA APOSTOL Buna ziua, am o problema pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv. am tot studiat si studiat diferentele dintre a fi srl, pfa sau intreprindere ... (vezi toată discuția)
Freelancer it optimizare taxe srl vs. pfa ionutmcinjau ionutmcinjau Buna ziua. Sunt freelancer in IT si recent am deschis un SRL la care urmeaza sa ma angajez pe minim economie. Voiam sa va intreb dpdv al optimizarii taxelor ... (vezi toată discuția)