Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs daune morale

Va rog sa ma lamuriti cum ma pot apara intr-un proces in care mi se cer daune morale de 135.000 Ron intrucat cu ceva timp in urma as fi spus despre nepotul meu ca " doarme in pat cu mama sa" . La aceasta afirmatie am fost chemata in judecata sub acuzatia de "raspundere delictuala " . Instanta i-a respins cererea intrucat nu au fost intrunite toate conditiile pentru a fi acuzata , iar pe durata procesului eu am afirmat ca am spus ca dorm in acelasi pat nu ca fac sex. La proces am avut un martor care a sustinut ca nu am spus niciodata astfel de vorbe , iar nepotul a adus 2 martori , unul a spus ca a auzit ca am zis ca traieste cu mama sa , iar al doilea martor a afirmat in instanta ca nu e adevarat , iar primul martor e martor mincinos(sic) . Procesul s-a terminat , insa acum a facut recurs afirmand ca judecatoarea a fost partinitoare cu mine si cere sa se duca la CEDO .... Aberatii.
Va rog sa-mi spuneti cum se va desfasura acest recurs ? Va fi din nou un proces ? Cu alti martori , cu alte intampinari ? Ce trebuie sa fac sa ma apar in fata unei persoane cum e nepotul meu ? Toate astea sunt datorate unui alt proces in care ma judec cu mama sa pe o mostenire .
Cu stima
Recursul va trebui strict incadrat intr-unul din motivele prevazute la art.304C.proc.civ. La acesta, Dvs va trebui sa formulati intampinare, prin care sa combateti motivele de recurs, in caz contrar riscati sa fiti obligata la plata sumei. Daca mai sunt alti martori, acestia vor putea fi audiati in cazul in care se dispune casarea cu trimitere la rejudecare, situatie in care DVs va trebui sa dovediti ca declaratiile acestora nu corespund realitatii.
Va multumesc inca o data pentru promptitudinea raspunsului .
Asa voi face , voi face o intampinare prin care voi incerca sa demontez toate aceste aberatii .
Dar daca insa , in timpul primului proces , nepotul a spus ca nu a mai auzit nimeni in afara de acel martor audiat , ce martori poate aduce ? E cuvantul lui impotriva cuvantului lui . La recurs , vor fi din nou interogatorii ?
Cu stima si multumesc inca o data .