Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista un termen limita de chemare in judecata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista un termen limita de chemare in judecata?

Buna ziua,
Sunt profesor si as dori sa aflu daca mai pot chema in judecata scoala unde am lucrat in anul 2008, pentru neplata cresterii salariale conform cu O.G. nr.15/2008 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 82/01.02.2008.
Multumesc!
Da, exista un termen de prescriptie al dreptului la actiune ... astfel:
art.171 C.mun.
1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului

Prin urmare, daca este vorba despre drepturi din 2008-2009 , actiunea in instanta este prescrisa.