avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 600

buna
declaratia 600 pentru un pfa pana cand trebuie depusa si pentru ce venit?

eu am inteles ca daca e acelasi venit ca si anul trecut atunci nu mai trebuie depusa.

sau trebuie?

multumesc#-o
Cel mai recent răspuns: marcelaL , utilizator 11:19, 30 Ianuarie 2013
Nici pensia nu se mai plateste lunar, se plateste incepand cu acest an trimestrial!
eu asa am inteles ca trebuie pt anul 2012,dar oricum cei de la finante nu au zis ca nu e bun anul ci doar ca nu trebuie sa depun pt ca au PFA in baza de date(sau nu stiu nici ei)
deci sa inteleg CA TREBUIE DEPUSA ESTIMATIV PT ANUL 2013?

MULTUMESC MULT
Ce estimativ, ce legatura are declaratia 600 cu estimativul? Mergeti la finante, au un compartiment asistenta contribuabil persoane fizice si persoane juridice.
si pentru 2013 cu ce baza de calcul sa depun declaratia
pe ianuarie 714 , dar incepand cu febr......
scuze ,pe ianuarie baza de calcul e 741 lei dar cu februarie cat e ca eu nu am gasit nimic concret care e salariul mediu incepand cu 01.02.2013?

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie pensii narcis.moraru narcis.moraru Sunt PFA dar si angajat cu contract de munca de 2 ore/zi. Sunt obligat sa platesc contributia la pensii pentru venitul cumulat sau pot alege sa o achit ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 cameliaczeran cameliaczeran Buna ziua, doresc sa ma lamuresc in ceea ce priveste aceasta declaratie 600: trebuie depusa la organul fiscal competent numaidecat? Indiferent daca Pfa-ul ... (vezi toată discuția)
Contributii obligatorii cas pentru pfa danipfa danipfa Buna ziua ! Am un pfa infiintat in luna octombrie 2012, cand mi-am si inceput activitatea. Din declaratia 220 pe care am dat-o atunci, venitul meu net era ... (vezi toată discuția)