Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara

Daca in 2012 am depus lunar declaratia 112 (si am achitat lunar contributiile la stat) pentru o societate comerciala , iar la finele anului 2012 societatea a avut cifra de afaceri mai mica de 100.000 eu si un numar de pana la3 salariati exclusiv , trebuie sa depun ceva declaratie la finante pentru a depune si platii trimestrial contributiile sociale in anul 2013?
Da,trebuie sa depuneti Formularul 010.completand perioada fiscala "trimestru",pana la 30.01.2013.Conform celor prezentate,aveti obligatia depunerii trimestriale,.nu doriti sa optati pentru regimul lunar,iar in vectorul fiscal la finele lui 2012 figurati cu perioada fiscala "lunara potrivit legii" sau "lunara prin optiune".
Multumesc pt raspuns!