avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara

Daca in 2012 am depus lunar declaratia 112 (si am achitat lunar contributiile la stat) pentru o societate comerciala , iar la finele anului 2012 societatea a avut cifra de afaceri mai mica de 100.000 eu si un numar de pana la3 salariati exclusiv , trebuie sa depun ceva declaratie la finante pentru a depune si platii trimestrial contributiile sociale in anul 2013?
Cel mai recent răspuns: jonny_6 , utilizator 11:38, 29 Ianuarie 2013
Da,trebuie sa depuneti Formularul 010.completand perioada fiscala "trimestru",pana la 30.01.2013.Conform celor prezentate,aveti obligatia depunerii trimestriale,.nu doriti sa optati pentru regimul lunar,iar in vectorul fiscal la finele lui 2012 figurati cu perioada fiscala "lunara potrivit legii" sau "lunara prin optiune".
Multumesc pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 094 dana_coman dana_coman Am fost plătitor de TVA luna în anul 2012, cifra de afacere pentru anul 2012 este 160.213,00 lei , ce declarație depun în ianuarie 2013, dec. 010, ... (vezi toată discuția)
D112 -d 010 bubby bubby Va rog sa ma lamuriti si pe mine , am 3 salariati si CA sub 100.000 E la 31.12.2010 , inteleg ca nu sunt obligat sa depun si sa platesc la 3 luni , insa sunt ... (vezi toată discuția)
Probleme vector fiscal ocristina ocristina Am preluat o societate infiintata in martie 2012 (micro neplatitoare de tva) care la infiintare a completat la ONRC declaratia cu venituri estimate pana in ... (vezi toată discuția)