Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE ARENDA INREGISTRAT LA CONSILIUL LOCAL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE ARENDA INREGISTRAT LA CONSILIUL LOCAL

Contractele de arenda inregistrate la Consiliul Local sunt Titluri Executorii potrivit legii sau numai contractele autentificate la notar ?
In cazul incheierii contractului de arenda la Consiliul Local poate fi executat silit printr/o investire cu formula executorie a contractului, arendasul care nu isi plateste arenda sau este necesara o actiune in instanta ?
da, constituie titlu executoriu...vedeti SENTINŢA CIVILÃ NR. 526/20.07.2010...." încheierea pronunţată de Judecătoria Lehliu-Gară în dosarul nr. 611/249/2010 a fost admisă cererea formulată de creditoarea ......... în baza titlului executorului ce-l constituie contractul de arendare nr. 3/20.02.2006, înregistrat la Consiliul Local Lehliu-Gară sub nr. ........".

orice titlu executoriu urmeaza sa fie incuviintat cu ex. silita si apoi pus in executare (aceste proceduri le va face executorul judecatoresc) fara a mai fi necesara o hotarare ...adica un alt titlu executoriu!!

Succes!

Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic