Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata diurna

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu acordarea diurnei in cazul deplasarii mele in delegatie in diferite puncte ale tarii pentru mai multe zile sau saptamani. Multumesc
Intrebari:
1.Bugetar sau privat?
2.Diurna se calculeaza la o perioada mai de 12h (dovedita de bilete) in afara localitatii de resedinta.
1. Art.44 (2) C.mun.: Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

2. Cuantumul diurnei acordate in sectorul privat este stabilit in reg.intern al angajatorului sua in ccm aplicabil acestuia.

3. In principal, sunt aplicabile revederile HG nr.1860/2006 , si anume :
Persoana aflată în delegare sau detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei, indiferent de funcţia pe care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care îşi desfăşoară activitatea.