Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Lamuriri la ordinul CSA 5/2010
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Lamuriri la ordinul CSA 5/2010

Am avut un accident cu un ansamblu tractor-remorca neinmatriculat, nesemnalizat, ne... A inceput procesul, cercetari, expertize... Conform ordinului CSA 5/2010, daca la terminarea procesului soferul tractorului este declarat vinovat, pot beneficia de despagubiri de la firma unde am eu RCA? In accident au existat si victime: eu, sotia mea si copilul nostru am avut vatamari corporale care au necesitat 25, 16, respectiv 12 zile ingrijiri medicale! Dar daca este culpa comuna?
Cei de la Fondul de protectie a victimelor strazii au raspuns ca intervin doar daca masina vinovata trebuia sa aiba RCA si nu avea, iar tractorul nu era inmatriculat sau inregistrat DECI nu trebuia sa aiba RCA! Si m-au flituit!