Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... REFERITOR PENALITATI ( SAU ARENA LUPILOR )
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

REFERITOR PENALITATI ( SAU ARENA LUPILOR )

:sorry:dragii mei voi chiar sunteti administratori

Altfel la intrebarile mele puteati sa raspundeti simplu : Cucona studiaza ,,ORDIN Nr. 2329 din 28 decembrie 2001
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii în partidă simplă de către persoanele juridice fără scop lucrativ
EMITENT: MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 20 din 15 ianuarie 2002 si imi deschideati capul .

SE POT INCADRA LA NEREGULI ADUSE NORMELOR METODOLOGICE PRIVIND ORGANIZAREA SI FUNCTIONAREA ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI I CAT SI INCALGCAREA LEGII 230/2007=D>PRIN CEEA CE NU AU FACUT EI, NU CA N-AR FI FOST INDREPTATITI SA FACA
S-A GRESIT DE LA ADMINISTRATOR, PRESEDINTE INCLUSIV COMISIA DE CENZORI
SI MAI AM TIMP DE STUDIU
V-AM SPUS CA S-AU PUS CU CINE NUTREBUIA ::thumbup:
In cel mai bun caz o sa castigati o batalie, dar razboiul va mai dura.
Razboiul se incheie. Ttoti vecinii suntem deacord sa infiintam o asociatie de scara. Iar domnii sa manace din punga lor nu din a altora si sa nu fie macar multumiti.. DEJA AM VORBIT .AVOCATUL MEU SE V-A OCUPA SI DE INFIINTAREA ASOCIATIEI !

apar spargatori de asociatii...tineti va bine administratorilor...doar interzicerea pe forum,va mai poate salva..si morala..cine studiaza stie (stiu si cei care fura ,dar stau in ..papusoi) Asa ca cititi domnilor ,ce va poate astepta ,cum spunea cineva ..vor manca din gamela si vor mai medita
1. Daca tot vreti sa castigati razboiul, incercati pe cat posibil sa nu luptati cu munitie expirata. S-ar putea sa dati rateuri...
Deci intre timp in vigoare este Ordinul nr. 1969 din 09/11/2007 - Privind aprobarea reglementarilor contabile pentru persoane juridice fara scop patrimonial. Este publicat in M. Of. partea I nr.846 din 10.12.2007.

Acest ordin al MFP abroga:
- Ordinul MFP nr. 2329/2001;
- Ordinul MFP nr. 1829/2003;
- orice alte dispozitii contrare prezentului ordin

2. Da, unii dintre noi chiar sunt administratori sau persoane aflate in comitetul executiv si din cate am inteles din niste topic-uri, chiar membri ai comisiei de cenzori. Care ar fi problema? Observati, foarte multi utilizatori nu cunosc notiunile elementare despre legislatia specifica asociatiilor de proprietari, despre drepturi si obligatii, se adreseaza comunitatii si in cea mai mare parte primesc raspunsuri pertinente de cei care cunosc problema, ori de la specialisti - dar acest lucru nu garanteaza ca problema ridicata se va rezolva la fel si in asociatia din care face parte, desi ne raportam la o singura legislatie, care are destule lacune si da nastere la o multime de interpretari. Insa este mai lesne sa urmezi o "carare batuta" decat sa faci experimente proprii, adesea in necunostinta de cauza;
3. Faptul ca v-ati hotarat sa va infiintati o asociatie pe scara este un lucru foarte bun. S-a mai discutat pe forum aceasta chestiune, poate gasiti topic-urile respective. Cum am mai spus, sunt multe avantaje, dar si dezavantaje, depinde de dvs. cum le gestionati - si chiar sa ne tineti la curent, daca nu-i deranjul prea mare...
4. Ati ridicat o foate buna minge la fileul utilizatorului "proprietaru". Observati cata bucurie nemarginita i-ati provacat si cum poarta dumnealui grija administratorilor, adica sa aveti grija, tineti-va bine..... va spargem!!! Deja d-na administratora de la noi a intrat in palpitatii, tremura lenjeria pe dansa saraca... Cred ca s-a hotarat sa-si dea demisia. Asa o fi la dvs., dar nu generalizati domnule proprietar, ca nu este frumos. Haideti sa vedem si partea buna a lucrurilor, observ ca va pricepeti, dati si raspunsuri la obiect, dar parca prea prea puneti la colt activitatea asociatiilor si pe cei care muncesc acolo. Oricum, avand in vedere cum sunt construite marea majoritate a blocurilor, aceste structuri - asociatii vor mai exista, cu plusurile si minusurile lor. Tot aici pe forum, o doamna ridica un topic interesant: ce forma de organizare sa adopte pentru un complex rezidential, topic care sta undeva pe-aici si observ ca nimeni nu a gasit un raspuns cat de cat. Deci pleaca oamenii de la bloc - de la asociatie de proprietari, isi construesc ceva mai bun si la un moment dat se lovesc de chestiunea administrarii spatiilor comune si a utilitatilor, cum sa faca ei sa nu mai cada in plasa hotararior de 50%+1 ?
Cu respect, Adam Grecu.
Domnule Adam

Am nimerit pe forumul acesta din intamplare sau poate mai bine zis din nevoie. Nu am nimic cu administratorii nu intelegeti gresit daca din intamplare ati mai citit inscrisurile mele, vedeti ca am scris ca toti suntem oameni si gresim. Am recunoscut ca din modive cunoscute de mine ( nu are rost sa dau motivatii ) am intarziat plata intretinerii o perioada de timp dupa care m-am reglementat.Nu ma sesizam daca apareau la dosarul din instanta doar penalitatile din aceasata perioada dar, cum au aparut si din 2006, este normal sa ma intreb : astea de unde au venit si de ce nu au fost aduse la cunostinta pana acum ?. Asadar am inceput sa fac unele cercetari la care domnii mei m-au respins total cu insulte si injurii.
Eu va intreb pe dvs. pe ce principii functioneaza o asociatie de proprietari? pe principiul golaniei, pe principiul minciunei, a indolentei , a nesimtirii etc.Eu nu cotest toti administratorii dar, din intamplare, cu asemenea oameni lucrez.Pentru a crea un precedent pentru toti ceilalti vecini ai mei care nu sunt deloc multumiti de conducerea administratiei si pentru a nu ma lasa calcata in picioare am decis sa ma lupt cu ei.Si voi lupta indiferent de rezultat.Dar vad ca pe foorumul acesta exista o mare colegialitate intre administratori .Oricum am vazut in atitudinea lor , numai proprietarul greseste. Eu va spun din cate vad la mine , ce-am gresit eu necunoscatoare dar ce-au gresit ei cunoscatori ! Eu nu le doresc decat sa fiu foarte cumpatata la proces si sa ma pot abtine sa nu zgarm un (....) foarte mare, sa-mi castic doar interesul meu.

Multam pentru omf 1969/2007 nu aduce multe modificar vizavi de contabilitatea asociatiilor de locatari.