Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CONTRACT DE MANAGEMENT LA SPITALE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CONTRACT DE MANAGEMENT LA SPITALE

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti daca pe perioada interimatului de manager la spitale se incheie contract de management in care sa mentionez " până la ocuparea postului prin concurs în condiţiile legii, dar nu mai mult de şase luni"? In lege scrie ca este numit prin act administrativ pana la ocuparea postului prin concurs, dar mi s-a zis totusi sa fac un contract si nu stiu exact cum, daca sa se numeasca CONTRACT DE MANAGEMENT INTERIMAR sau.......sa las simplu CONTRACT DE MANAGEMENT?

Va multumesc!
legea sănătății nu are o prevedere expresă în sensul încheierii unui contract de management în perioada interimatului...ci doar emiterea unui act administrativ de autoritate (dispoziție a primarului, președintelui CJ...) de numire a unui manager interimar; în perioada de 6 luni CA-ul spitalului este obligat să organizeze concurs/licitație publică pentru ocuparea postului de manager...mai mult, trebuie să aveți în vedere că atribuțiile managerului interimar sunt stabilite prin ordin al ministrului (art. 178 alin.3 indice 1 din legea 95/2006)...concluzionând, nu este obligatorie exercitarea atribuțiilor de manager interimar pe baza unui contract ...:)