Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... autopsia!!!!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

autopsia!!!!

Stimati domni,poate cineva sa-mi explice daca la prelevarea de probe biologice la un cadavru, este obligatorie trusa standard de prelevare ,etichetarea si sigilarea probelor ?Victima a unui accident rutier decedata ,i se face autopsia dupa doua zile ,i se preleveaza sange si tesuturi pentru probele biologice dar fara a eticheta sau sigila vreuna ,nu sau folosit nici macar recipiente sterile,doar o punga de plastic uzata ,este corect?ce lege trebuie sa caut sa vad modalitatea de prelevare de probe la cadavre ?
ynocentta, utilizator
multumesc frumos!!!