Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea numelui dupa casatorie in Italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea numelui dupa casatorie in Italia

buna ziua!as vrea sa stiu care este procedura de urmat daca sotia mea (care conform legilor italiene,si-a pastrat numele de familie dupa casatorie)ar vrea sa aiba si numele meu de familie in actele romanesti.ma explic:ex.ea se numea Popescu Ana inainte de casatorie si eu,Ionescu Ion.se poate ca,in momentul trascrierii certificatului in Romania sa fie trecuta cu ambele nume: Popescu-Ionescu Ana fara a mai fi nevoie de schimbarea documentelor ?multumesc!
gi-jane2, moderator
Bună ziua!!! Ni-am căsătorit în Italia și după legea italiana , nu avem familia aceiasi,adică fiecare are familia lui (suntem cetățeni români) care este procedura de a face actele să fie aceiași familie?