Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce se intampla dupa inverstirea cu formula executorie ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce se intampla dupa inverstirea cu formula executorie a BO?

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire si sper sa gasesc o indrumare aici pe forum.
Societatea noastra ( SC C SRL) a solicitat investirea cu formula executorie a 2 bilete la ordin. Instanta a constat ca BO aratate au fost emise de SC A SRL in favoarea SC B SRL, care le-a girat catre noi, SC C SRL. Instanta a admis cererea formulata de catre noi si a dispus investirea cu formula executorie a biletelor( cu recurs in 15 zile- timp ce a trecut). Ne-a fost comunicata incheierea, dar problema este ca biletele la ordin nu ne-au fost inapoiate, cred ca au ramas la dosar. Ce solutii sunt pentru a ne putea prezenta la un executor judecatoresc? De mentionat ca actiunea a fost introdusa la o instanta din Bucuresti, iar noi avem sediul in Botosani. Va trebui sa apelam la un executor judecatoresc din Bucuresti, deoarece SC A srl are sediul in Bucuresti, dar ce cai sunt pentru a recupera Biletele la ordin investite?
Va trebui sa mergeti si sa faceti cerere sa vi se restituie acele bilete investite. Ele nu se trimit de catre instanta, trebuie sa mergeti si sa le solicitati.
Brom a scris:

Va trebui sa mergeti si sa faceti cerere sa vi se restituie acele bilete investite. Ele nu se trimit de catre instanta, trebuie sa mergeti si sa le solicitati.

Multumesc pentru raspuns! Inteleg ca va fi necesara o deplasare la Bucuresti pentru eliberarea BO. Banuiesc ca oricare persoana delegata se poate prezenta pentru eliberare.
Da, sa nu uitati sa treceti in delegatie explicit faptul ca se prezinta pentru a ridica alecel BO-uri
Brom a scris:

Da, sa nu uitati sa treceti in delegatie explicit faptul ca se prezinta pentru a ridica alecel BO-uri

Multumesc din nou pentru tot, raspunsurile imi sunt folositoare!