Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inundatie apartament 09.01.2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inundatie apartament 09.01.2013

Buna dimineata,
Am fost inundata,in data de 09.01.2013, de catre vecinii de la etaj,le-a cedat un calorifer instalt intrunul din balcoane, ei fiind bransati la reteaua de termoficare a blocului si neavand nicio autorizatie pentru acel calorifer.M-am mutat in acest apartament acum 6 luni, renovat, tavane false, tapet, parchet, cam tot ce se poate face sa fie ok. Mi-au ramas intacte baile si un balcon, in rest a curs apa ca la spalatoriile auto, tin sa precizez ca este un ap de 4 camere cu 2 bai si 2 balcoane. Am filmat si am facut poze la momentul respectiv. Sotul a fost cu presedintele blocului la acest domn si a spus ca achita tot . Ne-a rugat sa-i facem o lista cu ce ne trebuie,zis si facut ,am fost i-am inmanat lista,dupa care ne-am trezit cu el la usa dupa 20 de zile de la inundatie cu nu stiu ce specialist ca sa imi ca vini intr- o joi sa imi desfaca o bucata din tavanul fals sa vedem daca e uda placa.Ideea este ca eu nu am cumparat rigipsul ud si cu pete si nici parchetul unflat la imbinari, am casa cam toata praf, e logic ca omul doreste sa iasa cat mai ieftin sau sa nu o faca deloc,asigurare nu am avut, deoarece am considerat la acel moment ca nu avem bunuri(nu am apucat sa ne cumparam decat paturi 2 la numar) , nici el nu are asigurare. Am nevoie de niste sfaturi va rog mult, am si un copil mic , nu mai am unde sa ma duc sa stau daca o fii deacord sa-mi refaca apartamentul. Ideea e urmatoarea eu as vrea sa- mi schimbe tot ce s-a udat si sa- mi zugraveasca cu ce vopsea vreau eu si tot asa....
In cazul in care se razgandeste si nu mai doreste sa-mi refaca apartamentul ce pot face???Am poze am filmare am martori, mi-a speriat copii anutati-ma va rog!! Sotul imi spune sa tac, ca daca ne da banii pe vopsea si parchet sa fim multumiti, dar nu mi se pare corect,sunt constienta ca daca ma apuc sa-l dau in judecata poate dura si ani si bani , presupun ca si vecinul e constient . Multumesc anticipat!
Georgiana Constantinescu
Constientizati ca interesele sunt distincte pentru partile implicate, dvs doriti calitate,vecinul doreste reparatii la un pret cat mai mic posibil
Incercati sa negociati cu vecinul astfel incat sa solutionati amiabil fara instanta de judecata.
Analizati responsabil materialele si manopera necesara reparatiei ,negociati cu vecinul astfel incat timpul sa il utilizati pentru remediere si nu in instanta
Pentru preintampinarea situatiilor neplacute incheiati asigurare facultativa a locuintei care sa contina si aceasta clauza
Multumesc frumos.