Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cand putem cere prestatie compensatorie ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cand putem cere prestatie compensatorie ?

Am divortat la notar de comun acord ,insa partajul nu l-am facut inca , deoarece fosta sotie incearca prin toate modurile posibile , inclusiv prin al influienta pe copilul nostru impotriva mea , spunandu-i ca daca impartim in mod egal, el nu o sa mai poata merge la meditatii , in tabere , si altele . Eu daca accept sa ramana fosta sotie cu cea mai mare din bunurile facute impreuna , pot cere la un moment dat prestatie compensatorie , sau cand ar trebui sa cer acest lucru . Acest lucru intreb deoarece avand niste probleme de sanatate salariu pe care il am acum nu imi ajunge intotdeauna .
Nu puteti cere prestatia compensatorie.

Codul civil:

Art. 390

Condiţiile prestaţiei compensatorii

(1) În cazul în care divorţul se pronunţă din culpa exclusivă a soţului pârât, soţul reclamant poate beneficia de o prestaţie care să compenseze, atât cât este posibil, un dezechilibru semnificativ pe care divorţul l-ar determina în condiţiile de viaţă ale celui care o solicită.

(2) Prestaţia compensatorie se poate acorda numai în cazul în care căsătoria a durat cel puţin 20 de ani.

(3) Soţul care solicită prestaţia compensatorie nu poate cere de la fostul său soţ şi pensie de întreţinere, în condiţiile art. 389.

Art. 391

Stabilirea prestaţiei compensatorii

(1) Prestaţia compensatorie nu se poate solicita decât odată cu desfacerea căsătoriei.