Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,
Am investit sentinta(ramasa definitiva si irevocabila) cu formula executorie, am de recuperat aprox 10.000 intre cheltuieli de judecata si pensie alimentara restanta.
Dupa ce primesc ''investirea'' sentintei care sunt pasii cere trebuie sa ii fac?
Va rog sa nu ma indrumati la executori pentru ca si ei imi cer banii in avans si nu am de unde sa anticipez in acest moment suma de 1500 de lei.
Mentionez ca persoana de la care trebuie sa recuperez banii, nu lucreaza cu forme legale, dar are un imobil si o masina pe numele lui.
Daca nu isi executa voluntar obligatiile, singura solutie este sa apelati la serviciile unui executor judecatoresc. Sunt executori care solicita un onorariu minim, drept onorariu provizoriu, urmand ca restul onorariului sa il recupereze de la debitor. Mergeti si discutati cu un executor si sigur va veti intelege cu privire la onorariu. Cu stima.
onorariul pe care il poate percepe un executor pentru recuperarea sumei de 10000 lei nu poate depasi suma de 1000 lei .
mai mult din onorariul maximal ( cel de 1000 lei ) dvs puteti plati un avans ce poate fi stabilit de comun acord cu executorul.
ce trebuie sa retineti dvs este faptul ca sunteti obligat sa avansati cheltuielile de executare ( taxe judiciare , taxe postale, etc. )
Si timpi practici care ar fi? Adica in cat timp se rezolva totul?
cate somatii trebuie sa primeasca pana se trece la scoaterea la licitatie a casei.
Nu doreste sa plateasca. Si va gasi tot felul de scuze pt a trage de timp.