Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta neredactata/necomunicata- ce se poate face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta neredactata/necomunicata- ce se poate face?

Buna ziua,
Am avut si eu un proces pe care l-am castigat (mi-a comunicat avocatul dar am vazut si eu pe portalul judecatoriei) dar cu posibilitatea de a face recurs, procesul a avut loc acum aproximativ o luna si nu am primit inca acasa hotararea instantei.
Am vorbit cu avocatul si mi-a zis ca poate sa dureze pana la 3 luni pana primesc acasa, rugamintea mea este daca exista vreo cale prin care sa pot intra in posesia hotararii mai repede ( atat eu cat si cealalta parte) .
Multumesc mult.
Termenul legal, de redactare a hotararii, este de 30 de zile (recomandabil, NU obligatoriu), astfel incat ce v-a spus avocatul dumneavoastra este relativ corect. Judecatorul, in functie de volumul de munca, poate sa redacteze hotararea in 30 de zile, 40, 50..etc. Puteti face un demers, in sensul ca puteti depune o cerere de urgentare termen, prin care solicitati motivarea si redactarea cu prioritate a hotararii, dar e greu de spus in ce masura instanta va tine seama de aceasta. Cu stima.
Pe scurt in legislatie nu exista o sanctiune pentru situatiile in care judecatorul nu redacteaza sentinta in 30 de zile, asa ca poate sa o redacta si in 60 de zile daca el nu are timp