Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... primire hotarare judecatoreasca acasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

primire hotarare judecatoreasca acasa

Buna ziua

In data de 08.12.2014 s-a dat pronuntarea la curtea de apel.
Dupa cat timp primesc acasa copie dupa hotararea curtii de apel? Sau trebuie sa ma duc eu la arhiva si sa o solicit?

Multumesc
Hotărârea se comunica dupa ce se redactează. Poate sa dureze cateva luni bune. Puteti incerca o cerere de urgentare, nu ca ar ajuta la ceva, dar sa fie ( daca va trebuie respectiva soluție mai repede).
am vazut pe site-ul curtii deapel ca ultima modificare la dosarul meu sa facut in data de 07.01.2015. eu stiu ca exista un termen de 30 de zile de la pronuntare puntru redactare si comunicarea hotararii.
Acel termen este unul de recomandare si rar se respecta in practica curenta.
Termenul respectiv este de recomandare ,in practica in functie de volumul de munca al instantelor termenul depaseste in mod frecvent 2-3 luni existand nu putine cazuri cand se apropie si de 6 luni.