Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare despre codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare despre codul muncii

O cunostiinta de a mea a intrat in depresie din cauza condiitilor stresante de la locul de munca. A luat concediu medical a si primit pastile pe reteta. Acum ea inca nu se simte bine si a luat decizia sa inceteze contractul de munca fara preaviz. Problema este ca ea a fost la locul de munca sa prezinte demisia la zi si ei nu au vrut sa o accepte. Data fiind starea ei au influentat-o si a refacut cererea de demisie cu preaviz (in momentul de fata ea nu este in stare sa lucreze deloc). Ei ii cer acuma sa vina la preaviz si daca nu o ameninta ca sa o dea in judecata si o sa o poarte prin tribunale. Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva si ce se intampla dupa ce face cele 3 absente nemotivate.
Daca tot au ajutat-o sa-si dea demisia cu preaviz , cunostinta dvs ar trebui sa prelungeasca preavizul cu concedii medicale ...

De adt in judecat este usor de spus si greu de castigat , daca nu se face dovada sustinerilor.
Ea momentan a avut concediu medical 16 zile deja iar cu judecata ma refer la faptul ca ea o sa faca 3 absente nemotivate pentru ca nu este in stare sa mearga la munca. Cate zile de concediu medical poate sa isi ia?