Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... economist debutant bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

economist debutant bugetari

Buna ziua
Sunt angajata intr-un spital pe pozitia economist debutant. Am cautat legea salarizarii conform careia am salariul de baza de 683 roni dar nu o gasesc. Dupa cele sase luni de debutant plus inca sase luni lucrate anterior ca si economist dar in sistemul privat as putea trece la treapta a 2-a de salarizare ???
multumesc
In sectorul privat, salariul minim de incadrare pentru personalul încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare este de la 01 ianuarie 2009 de 1200 lei.
Treptele de salarizare sunt aplicabile mai mult pentru sectorul bugetar.

Baza legala pentru salarizarea personalului bugetar este OG nr.10/2008 privind nivelul salariilor de baza si al altor drepturi ale personalului bugetar
www.avocatnet.ro/content/art...