Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar de pensionare

Ce va cuprinde dosarul de pensionare daca, carnetele de munca se afla inca la CASMB pentru scanare? Este suficienta o copie xerox a cartii de munca "conform cu originalul" cu inscrierile facute pana la data depunerii ei la scanare?
Actele care se cer la depunerea cererii de pensionare sunt prevazute la art.76 din Normele de aplicare a Legii nr. 263/2010.
Carnetul de munca va fi prezentat in original si copie. Pentru a obtine carnetul de munca de la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti, trebuie sa luati legatura cu fostul angajator sau cu inspectorul de la ITM care s-a ocupat de societate pentru a va da numarul de cutie cu care a fost trimis carnetul dvs de munca la scanat. Cunoscand numarul de cutie, puteti sa va adresati CPMB in vederea ridicarii carnetului de munca.
Apoi, veti depune cererea de pensionare.