avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... sunt obligat sa platesc pensia
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

sunt obligat sa platesc pensia

Buna ziua!
am si eu o nelamurire si as dori ajutor din partea unui cunoscator....am un pfa si in luna ianuarie 2012 mi-am declarat declaratia de venit pe anul 2012,8500 de ron,pentru ca aveam nevoie de un formular de la casa de pensii,in vederea obtinerii unui formular(A1 pentru a lucra in strainatate)pana la urma nu am obtinut formularul A1 si nu am mai avut activitate!azi 31 1 2013 m-am dus la finante sa-mi depun declaratie pe anul 2012 si estimatul pe 2013,dar mi-au spus ca eu datorez la casa de pensii 2700 ron pe anul 2012,le-am spus ca nu am avut venit si am iesit in minus pe anul 2012 cu venitul(pierderi)!am estimat pe 2012 8500-venit brut estimat
3000-cheltuieli deductibile estimate
5500-venit net estimat!
si astazi am depus declaratia privind veniturile realizate:
venit brut 1787,59
cheltuieli deductibile 2311,69
pierdere fiscala anuala 524,19
precizez ca in anul 2012 nu am platit la pensii si sanatate decat primele 3 luni(ianuarie,februarie,martie)
ce pot sa fac?
va rog dati-mi un sfat sau cum as putea proceda!
la finante mi-au vorbit ca la usa cortului....
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:47, 4 Februarie 2013
Daca ati depus d 200 asteptati sa va vina decizia finala de plata ( cat mai aveti de plata)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pensii pfa raluck20 raluck20 Buna ziua. As dori sa stiu daca modificarea facuta in 2012 legata de contributiile sociale care se achita dupa venitul net si nu brut se aplica doar pentru ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Inchidere de an ii - ce declaratii trebuie depuse? gargamella gargamella Ce trebuie depus la finante ptr inchiderea de an pe 2012 ? Eu am inceput activitatea in 2012 prin octombrie...am doar cateva facturi...ca nu a mers ... (vezi toată discuția)