Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daune morale de la sot?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daune morale de la sot?

buna ziua ,va rog sa - mi dati un sfat in urmatoarea problema:
am discuti frecvente cu sotu referitor la paternitatea copilului,as vrea sa stiu cum pot sa ii dovedesc legal ca este copillul lui si daca pot sa ii cer daune morale pe langa pensia pentru copil. Vreau sa divortez deoarece situatia devine alarmanta cu fiecare zi avem certuri zilnice din orice si toate se incheie cu reprosu ca nu e copilu lui.
Multumesc anticipat ,astept sfatul dv.
cu stima, Vasilica
in baza art 388ncc, soțul din culpă caruia se desface casatoria poate fi obligat la plata de despăgubiri.
potrivit art 384 ncc, divorțul este considerat pronunțat impotriva soțului din culpa căruia se desface casatoria.
În cazul dumneavoastra in care nu mai exista incredere reciprocă, pune la indoiala fidelitatea dumneavoastra si casnicia nu poate continua, puteti solicita desfacerea casatoriei si plata de despăgibiri pe baza motivelor ce le veti arata.
In ceea ce priveste paternitatea copilului, se poate face printr-un test ADN.
Multumesc frumos pentru rapiditatea raspunsului,va doresc o zi buna.