Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctaj pensie /venit brut
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctaj pensie /venit brut

Buna ziua,

Conform Legii 263/2010 pentru calculul punctajului lunar se foloseste venitul brut lunar. In cazul in care nu s-a folosit acest venit, se poate face pe baza unei adeverinte de la unitate recalcularea/revizuirea pensiei in functie de venitul brut lunar?
Ce inseamna in cazul revizuirii termenul general de prescriptie?

Multumesc
In venitul brut,intra sporurile prevazute de art.127 din H.G.257/2011.
Daca se depun adeverinte,decizia va fi de recalculare.Nu are legatura cu termenul general de prescriptie.

Legea 263/2010

Art. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

Revizuirea se face pe ce este in dosar.

Termenul general de prescriptie este de 3 ani.
El,este valabil doar pentru deciziile de revizuire.

Multumesc foarte mult!
Am constat ca pana in 2001, calculul s-a facut pe salariul tarifar, salariul net.
Buna seara,
As dori sa stiu daca decizia de pensionare este din decembrie 2012, as putea cere revizuirea, pentru niste sporuri neluate in calcul, sporuri aflate in adeverintele din dosar.

Multumesc