avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... JUSTITIA DIN ROMANIA !!! (Contestatie la rezolutia ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

JUSTITIA DIN ROMANIA !!! (Contestatie la rezolutia de NUP)


Buna ziua.

In urma cu cateva luni am fost agresat de catre angajatorul unde lucram.
Am obtinut un certificat medico-legal.
Singura persoana care a vazut starea in care eram, a fost cel care m-a insotit acasa la cererea agresorului.
Acea persoana este salariatul agresorului precum si finul acestuia.
Am depus plangere la Parchet impotriva agresorului pentru savarsirea infractiunii de lovire sau alte violente.
Am fost chemat la Politie unde am relatat cele intamplate.
Agresorul a negat cele sustinute de mine, spunand ca este o razbunare din partea mea, aducand 2 martori, salariati ai sai.
Acestia declara ca, desi se aflau in apropierea locului presupusei agresiuni, nu au vazut si nu au auzit nimic.
Finul sau declara ca m-a insotit acasa, dar ca nu a vazut urme ale vreunei agresiuni la mine.
Prin urmare PROCURORUL, in temeiul art.228 alin. 6 raportat la art.10 lit. c C.p.p.; art. 38 C.p.p. raportat la art.45 alin. 1 C.p.p. dispune neinceperea urmaririi penale impotriva agresorului, precum si disjungerea si trimiterea cauzei la Politie in vederea continuarii cercetarilor.
Facand o contestatie la aceasta rezolutie, aratand ca martorii se tem pentru locurile de munca, iar martorul principal este finul si salariatul agresorului, solicitand un martor pe care l-am chemat dupa ce am fost adus acasa si care m-a insotit la Serviciul de Medicina Legala, ce sanse mai am ?

P.S. Am fost contactat de un agent de la INVESTIGATII CRIMINALE pentru a ma prezenta la sediul politiei in legatura cu plangerea facuta. Credeti ca imi va cere sa-mi retrag plangerea? (Petru a inchide dosarul).

Va multumesc.

Este greu de spus ce sanse aveti.nnContinuati sa insistati in rezolovare a problemei.
dupa ce perioada ati depus plangerea ?
cand ati scos certificatul medico-legal ?
sunt lucruri care au mare relevanta.
e posibil sa vi se ceara sa va impacati si ati putea sa faceti acest lucru in schimbul unei sume de bani.
destul de greu de crezut ca se va lasa cu condamnare in aceasta situatie dar cine stie....
Certificatul medico-legal a fost scos la max. o ora dupa producerea incidentului.
In aceeasi zi am facut febra si ma simtem rau, asa ca am mers si la Serviciul de Urgenta al spitalului. Dupa o saptamana, vazand ca piciorul nu se dezumfla, am mers la un ortoped, care mi-a recomandat fizioterapie.
Am facut proceduri de fizioterapie 10 zile.
PRIORITATEA mea a fost sanatatea.
Plangerea a fost depusa spre sfarsit in termen legal.
Nu vad ce relevanta au aceste lucruri.
Plangere conf 275-278c.p.p. la procurorul ierarhic superior,apoi pe 278^1 c.p.p. la instanta,poate aveti sanse aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutionare scrisa pentru o plangere penala Deea729 Deea729 Am depus o plangere penala pentru agresiune fizica, la aceasta avand atasat si un certificat medico-legal, cu 5-6 zile de spitalizare. Aceasta plangere nu a ... (vezi toată discuția)
Agresiune fizica si verbala pey pey Am fost agresata fizic il cunosc pe agresor dar nu am nici un martor ce pot sa fac =D> (vezi toată discuția)
Violare domiciliu vatamare corporala aniella26 aniella26 bună ziua,va rog din suflet să mă ajutați cu un sfat.Săptămâna trecută bunica mea a fost batută pe drum cu picioarele,cu o bâtă ,ba chiar a fost ... (vezi toată discuția)