Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate promova partajul de bunuri comune cand parata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate promova partajul de bunuri comune cand parata nu este de gasit?

Cumnatul meu, avand un imobil inchiriat de la stat (inainte de 1989, s-a casatorit imediat dupa revolutie si apoi, din banii sai (sotia nelucrand nicaieri) a cumparat imobilul.
La circa 2 ani de zile au divortat. La divort nu s-a discutat despre partaj (evident, in sinea sa fosta sotie accepta faptul ca nu contribuise cu nimic la cumpararea apartamentului).
De la divort si pana astazi fosts sotie nu a ridicat nicio pretentie asupra acestui bun.
Fosta sotie este plecata din localitate, se pare in strainatate unde, probabil, lucreaza.
Cumnatul vrea sa vanda apartamentul intrucat locuieste la mama sa.
Intrebari :
1. Cum poate deschide un proces de partaj avand in vedere ca fosta sotie nu este de gasit ? Si ce etape ar trebui sa urmeze ?
2. Poate vinde unei persoane imobilul daca aceasta accepta situatia juridica a acestuia?
Multumesc
1. Partaj in instanta. Daca doamna este de negasit, e singura solutie.
2. Bunul fiind comun, in definitia legii, nu poate vinde fara fosta sotie. Pentru vanzare trebuie sa astepte sfarsitul procesului.