avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit dividende din profit net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

dividende din profit net

Buna ziua,
Am o nedumerire in uratoarea situatie:
profit brut de 8235.93, +
cheltuieli nedeductibile 3684.7
Profit impozabil 11920.63 (8235.93, +3684.7 )
impozit profit 1907 (11920.63 *16%)
profit net 6328.93 (8235.93-1907) pe care il trec si in balanta
Depun declaratia 101 unde declar impozit 1907.
Hotarasc sa distribui dividende din profitul net 6328.93.
Cand distribui dividende mai impozitez inca o data 6328.93 sau impart fara impozitare? nu am distribuit si nu stiu cum sa fac corect.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 18:56, 1 Februarie 2013
1).Impozit 1907 lei se trece in Declaratia 101 atat la rd.2(impreuna cu celelalte cheltuieli de exploatare) cat si la rd.24.
2).Distribuirea dividendelor se face dupa aprobarea situatiilor financiare pe anul 2012.Atunci suma de 6328 va fi impozitata cu 16 %,restul va fi platit ca dividend net.
multumesc,
mai am o situatie daca ati mai intalnit asa ceva as aprecia un sfat,
radiez societatea dar aceasta are profit, nu are pierdere din anii precedenti si are rezerve legale si alte rezerve. Profitul il distribui ca dividende dar problema apare la rezerve care conform codului acestea pot fi utilizate in alte scopuri dar nu si distribuire de dividende.
Intrebarea ar fi: ce fac cu rezervele in aceasta situatie?
La rezervele legale se calculeaza impozit pe profit,iar alte rezerve ,din cont 1068 se distribuie
ca dividende.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profit microintreprindere laviluca laviluca Buna seara, Profitul unei microintreprinderi este egal cu Venituri - Cheltuieli (indiferent daca sunt deductibile sau nedeductibile)? Nelamurirea mea este ... (vezi toată discuția)
D101 claudiaP claudiaP Buna ziua, Spuneti-mi va rog in D101 la rd 2 se includ si cheltuielile cu imp pe profit? Stiu ca anul trecut se includeau, dar acest lucru era marcat, acum ... (vezi toată discuția)
Completare d101 moise_anca moise_anca Daca firma este pe pierdere, mai trebuie completat in decl.101 chelt. nedeductibile? Intreb pt. ca daca completez si ch neded , la rd.36\"Pierdere fiscala pt. ... (vezi toată discuția)