Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihna neefectuat

Am demisionat de curand de la firma la care am lucrat mai bine de 6 ani. Mi-am primit drepturile salariale aferente ultimei luni lucrate si mi s-a platit concediul aferent anului 2012. Angajatorul refuza insa categoric sa-mi plateasca concediul aferent anului 2011.
Ce pot face in acest caz?
Va multumesc!
Aveti doua posibilitati : fie sesizati ITM-ul in raza careia isi are sediul angajatorul , fie promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului la Tribunalul in raza caruia aveti domicliul pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante , inclusiv a diurnelor.

Aceste doua cai le puteti exercita in acelasi timp, cu observati aca ITM-ul nu are posibilitate de a-l obliga pe angajator la plata drepturilor .. el va constata plata sau neplata acestora. Raspunsul ITM-ului este folositor - intr-o anumita masura - la actiunae in instanta.