Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Cum poate un student sa-si valorifice creditele ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Cum poate un student sa-si valorifice creditele obtinute daca nu a terminat facultatea

Buna ziua,
Sper ca am incadrat in categoria corecta.
Ma interesez pentru o cunostinta care nu reuseste sa termine facultatea din cauza a 2 examene pe care nu le poate lua ( se pare ca sunt niste profesorii asa mai .... sau nu !). Se poate muta la alta facultate sa dea aceste examene ? Daca ia examenele la aceasta noua facultate le poate echivala la vechea facultate ? Exista o lege clara sau totul e la mana rectorilor si decanilor?
gev, utilizator
1) exista Carta Universitatii/Universitară a respectivei Unităti de învătământ superior ; Regulamentul studentilor pe anii/anul (aici veti găsii aproape TOATE informatiile necesare) ; Sistemul European de Credite Transferabile ECTS (atentie la acestea) ;
2) se poate un transfer (a se vedea atât Reg. Studentului de unde se transfera cât MAI ALES cel unde se transferă : sunt diferente semnificative, unii recunosc anumite discipline cu examenele luate, altii NU au acele discipline deci trebuie să se conformeze dispozitiilor din Reg. St) cu aprobarea Rectorilor (Presedinti la unele) celor 2 institutii ;

[Editat - va rog sa tineti cont de formatul forumului si sa nu mai faceti afirmatii de genul celor editate, multumesc]
Ares-3, moderator