Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 243 c.pr. civ.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 243 c.pr. civ.

Buna ziua!
Sunt implicat intr-un proces de vanzare cumparare intre mine si bunicii mei.Procesul este momentan suspendat in baza articolului 243 alin. 1 pct.1,bunicul meau decedand dupa inceperea procesului.As dori sa stiu ce presupune acest lucru.
Acest proces a fost inceput pentru ca parintii mei au luat asupra lor obligatia de a se ocupa de inmormantarea bunicilor.Mai sunt 2 unchi,care ar putea emite pretentii fiind mostenitori ai bunicului meu.Cat de tare m-ar putea incurca in situatia de fata?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ptr continuarea procesului trebuie sa introduceti in cauza mostenitorii bunicului. Daca vorbim de cei doi unchi, da ,probabil ca vor emite pretentii. Nu ati spus despre ce vanzare este vorba si cine a inceput procesul, conteaza foarte mult in a aprecia sansele dv.stra.
Procesul a fost inceput de parintii mei si este vorba despre o casa batraneasca si cateva parcele de pamant.La una din parcelele de pamant are pretentia unul dintre unchi.Intrebarea mea este daca inchei un contract de V-C intre mine si el pentru acea parcela,va fi valabil contractul dupa incheierea procesului meu,avand in vedere ca este facut inainte ca eu sa fiu proprietar cu acte in regula? Si o a doua intrebare tot legata de un posibil contract pe acea parcela: daca in proces eu si mama mea figuram ca reclamanti,insa eu o sa fac acel contract doar pe numele meu,la sfarsitul procesului ar trebui sa figuram amandoi ca proprietari(eu si mama);in conditiile acestea va fi valabil acel contract fara semnatura ei?