Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Incompatibilitate?

Buna ziua, as dori sa stiu daca presedinta(sotia) unui ong poate incheia contract (prestari servici) cu un srl la care asociat unic este sotul ei? ong-ul are proiecte in colaboare cu primaria si consiliul judetean pentru tineri.
Pentru asta nu e o specificare expresa intr-o lege. Singura limitare ar trebui sa vina chiar din interiorul ong-ului. Aveti proceduri de selectie a furnizorilor? Si relatia cu primaria cum e, pe baza de contract de finantare din fondul bugetului local? Acolo va impune anumita procedura de achizitii bunuri si servicii?
Nu este contract de finantare din bugetul local.
Primaria doar finanateaza proiectul sau este cofinantator la proiect.
Contractul pe care vrea sa il incheie ongul cu srl este pentru contabilitate.
Daca nu este specificat intr-o lege inseamna ca este legal?