Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Finantare de la Primarie pentru ong?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Finantare de la Primarie pentru ong?

Buna seara,
1 As vrea sa aflu,daca este posibil obtinerea de fonduri de la o Primarie locala,in mediul rural,pentru a construi un centru de agrement pe un teren proprietate personala. Ideea este ca as realiza asa ceva in premiera in respectiva zona.
Este vreo lege care sa prevada obtinerea de fonduri pentru astfel de proiecte de la Primarii ?
2 Cum as putea obtine finantare europeana,pentru initierea unei asociatii de tip cicloturistic ? (turism pe bicicleta) Cum ar trebui sa procedez ?
Dar daca o fac pe bani proprii,exista un cod CAEN in acest sens,ca eu nu am gasit. As putea sa trec la activitati secundare si acest cod CAEN,pe autorizatia ce o am .
Va multumesc.
Pentru asociatii (ong) nu se discuta de coduri caen. Cititi [ link extern ]
Legea o gasiti la [ link extern ]
Problema cu aceste fonduri este ca pe langa faptul ca sumele sunt mici si trebuie sa vina si solicitantul cu o cofinantare in numerar, prioritatile anuale catre care vor merge aceste finantari nerambursabile le stabileste consiliul local/judetean.
Si in general un ong nou infiintat greu atrage fonduri de la diferiti finantatori, chiar si de la bugetele locale, pentru ca nu are un istoric. Deci faceti acest ong, desfasurati activitati din fonduri proprii ale membrilor si din 2% si dupa cativa ani incercati si pe la astfel de finantatori.
george-neagu, moderator
Am inteles.Ma gandeam eu ca ar da ceva ... Ei stiu doar sa ia...Impozite si taxe de tot soiul.
Daca reusesc sa fac ceva pe banii mei,apoi vine sa-mi ceara impozite...
Romania.... Mai bine plec din tara asta si investesc in alta parte a lumii.
Va multumesc ptr.raspuns.