Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare grad militar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare grad militar

in perioada 2006-2012 am lucrat in cadrul politiei de frontiera. am incetat raporturile de serviciu prin demisie (cu gradul de plutonier) . tot in 2012 am dat examen pentru a intra in mapn, insa ca soldat gradat profesionist, toti candidatii fiind obligati sa semnan nu stiu ce documente prin care renuntam la orice grad avut anterior. daca nu semnanm dosarul era considerat incomplet si nu puteam candida. asadar am intrat dar fara vreun grad militar. intrebarea mea este urmatoarea: este legal un astfel de document care sa imi ceara sa renunt la grad? pot face ceva prin care sa ii oblog sa imi inapoieze gradul militar?
Dobândirea calitãţii de soldat voluntar este condiţionatã de acordul scris al celor în cauza privind renunţarea la gradele dobândite anterior şi deţinute ca rezervist, potrivit Legii nr..384/2006, art.3 alin.3.