Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... imatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

imatriculare auto

buna seara am cumparat o masina de la tulcea imatricaulata fara taxa auto proprietarul castigand taxa in instanta, am fost in pipera sa intreb daca pot sa trec masina pe numele meu si un domn arogant de acolo mi a spus ca nu, ori platesc taxa ori dau si eu statul in judecata cum a facut vechiul proprietar dar vechiu proprietar mi a spus ca o sa mi scoata alta hotarare judecatoreasca deoarece aceasta se refera la masina respectiva cu nr de caroserie si nicidecum la o persoana (vechiul proprietar) as vrea sa stiu daca hotararea jud ma ajuta sa imatriculez masina respectiva la bucuresti
Nu va ajuta la nimic hotararea respectiva. In cazul dvs si in momentul de fata pt. a inmatricula masina sunteti conditionat de plata taxei. Daca taxa este de o valoare consistenta parerea mea este fie va intelegeti cu vanzatorul sa ramana masina pe numele lui (faceti o procura la notar si contract de vanzare-cumparare sa nu aveti alte surprize) fie o inmatriculati in Bulgaria.
Chituc_Cristian a scris:

va intelegeti cu vanzatorul sa ramana masina pe numele lui (faceti o procura la notar si contract de vanzare-cumparare sa nu aveti alte surprize)
.

Daca se convine de catre parti "sa ramana masina pe numelui lui",ce relevanta mai are "procura la notar" daca partile incheie "contract de vanzare cumparare sa nu fie surprize "?
ynocentta, utilizator
nu stiu ce sa spun dar astazi am vb cu un avocat care se ocupa cu asa ceva si mi a spus sa vb cu vechiul proprietar sa mearga la la arhiva si sa scoata un duplicat de la hotatarea judecatoreasca si am sa pot sa imatriculez si eu pentru ca repet acea hotarare nu este pe persoana si este pe masina respectiva cu seria de sasiu
Dvs ati reusit sa iesiti vreodata din tara cu masina proprietatea altei persoane fara sa vi sa ceara o procura ?????
ynocentta a scris:

Chituc_Cristian a scris:

va intelegeti cu vanzatorul sa ramana masina pe numele lui (faceti o procura la notar si contract de vanzare-cumparare sa nu aveti alte surprize)
.

Daca se convine de catre parti "sa ramana masina pe numelui lui",ce relevanta mai are "procura la notar" daca partile incheie "contract de vanzare cumparare sa nu fie surprize "?

Dvs ati reusit sa iesiti vreodata din tara cu masina proprietatea altei persoane fara sa vi sa ceara o procura ?????
ContSters215404, utilizator