Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

buna ziua. in iunie 2013 ma reintorc la servici, dupa 2 ani in concediu de maternitate. as vrea sa stiu la cate zile de concediu de odihna am dreptul dupa inceperea serviciului si cand le pot lua. multumesc.
Verificati in c.i.m la cate zile de CO aveti dreptul, precum si, daca e cazul, in CCM daca s-au negociat zile suplimentare de CO pe perioada cat ati fost absenta.
Teoretic le puteti lua pe toate la revenirea din CCC... PRACTIC, CO se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic...
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, veti putea lua CO aferent perioadei iunie - decembrie 2013.
va multumesc.