Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu de odihna

Buna ziua. In firma in care lucrez se acorda 20 de zile de concediu de odihna anual. Din 1 iulie 2013 si pana in 1 iunie 2014 a, fost in concediu de crestere a copilului. Pentru primele 6 luni din anul 2013 am avut dreptul la 10 zile de concediu care le-am si efectuat in acea perioada. Intrebarea mea este daca pe perioada concediului de crestere a copilului mi s-au mai alocat restul de zile de concediu sau daca de la 1 iunie 2014 am inceput practic de la 0?
1. Pentru perioada cat ati fost in concediu crestere copil nu beneficiati de concediu de odihna (CO) deoarece in aceasta perioada nu ati prestat activitate.

2. Pentru anul 2014 veti beneficia de CO proportional cu perioada lucrata adica numai pentru perioada iunie-decembrie.

3. Din Codul muncii:

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.