Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dsponibilizare si dreptul la compensatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dsponibilizare si dreptul la compensatie

Buna ziua,
va rog spuneti-mi daca angajatorul mai este obligat prin lege sa asigure minim 1 salariu compensatoriu pentru salariatii disponibilizati(CCMUN 2010 ).
Multumesc!
Nu, nu mai exista o astfel de obligatie in lege.
CCMUN 2010 nu mai este in vogoare, si nu a fost inlocuit de altceva la nivel national.
Verificati si CCM la nivelul angajatorului/subramura/ramura de activitate, poate acolo exista aceste obligatii.
Legislatia prevede ca se pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil. ..

Potrivit art.20 alin.1 C.mun., în afara clauzelor esenţiale prevăzute la art. 17, între părţi pot fi negociate şi cuprinse în contractul individual de muncă şi alte clauze specifice.
De asemenea, art.242 lit.c C.mun. dispune ca, regulamentul intern cuprinde drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor...

Coroborand cele doua texte de lege rezulta ca in Reg.Intern sau in c.i.m. se pot insera clauze privind acordarea de salarii compensatorii ...