Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plati compensatorii

Lucrez de 8 ani la o companie ce urmeaza a fi privatizata si se fac disponibilizari cu acordare de platii compensatorii .
Din cei 8 ani am lucrat 7 ani norma intreaga (8 ore ) si incepand de anul trecut lucrez 4 ore avand gr de invaliditate III .
Ce rugaminte am la dv : Puteti sa-mi spuneti si mie cind se calculeaza valoarea platilor compensatorii se ia in calcul salariul integral avut in cei 5 ani vechime pentru care beneficiez de plati compensatorii sau ultimul salariu avut in companie .
Va multumesc anticipat .
platile compensatorii se fac potrivit dispozitiilor C.C.M.
nu reprezinta o medie a salariilor
Legislatia prevede ca se pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil. ..

Insa , potrivit art.20 alin.1 C.mun., în afara clauzelor esenţiale prevăzute la art. 17, între părţi pot fi negociate şi cuprinse în contractul individual de muncă şi alte clauze specifice.
De asemenea, art.242 lit.c C.mun. dispune ca, regulamentul intern cuprinde drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor...

Coroborand cele doua texte de lege rezulta ca in Reg.Intern sau in c.i.m. se pot insera clauze privind acordarea de salarii compensatorii ...

In concluzie, salariile compensatorii pot fi obtinute numai daca exista prevederi in acest sens in ccm aplicabil angajatorului , in regulamentul intern al acestuia sau in c.i.m. incheiat cu angajatorul.