Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 200 si 205
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 200 si 205

Daca angajatorul depune declaratia 205 pentru veniturile realizate in 2012 de persoanele cu care a avut incheiate contracte prestari servicii sau conventii civile, cu retinere la sursa a tuturor contributiilor si a impozitului aferent, mai este necesara depunerea declaratiei 200 de catre persoanele beneficiare ale veniturilor obtinute de la unitatea angajatoare?
BUna ziua,

Daca impozitul retinut la sursa a fost final(adica 16%), iar acestea sunt singurele venituri realizate, atunci nu mai depuneti declaratia 200. Potrivit punctului 1.1.6 din instructiunile privind completarea şi depunerea formularului 200 "Declarație privind veniturile realizate din România”Cod 14.13.01.13:
Nu au obligația depunerii declarației, persoanele fizice pentru care impozitul reținut de plătitorii de venituri este final, potrivit opțiunii contribuabililor, în conformitate cu prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Numai bine,
Multumesc de raspuns....
Doar ca unele persoane au incheiate si contracte individuale de munca cu aceeasi unitate sau cu alt angajator. Deduc ca raspunsul este acelasi: nu au obligatia de a depune si ei declaratia 200. Adevarat?
Cata vreme impozitul retinut este final, nu se depune. De altfel veniturile obtinute in baza contractului de munca nu fac obiectul raportarilor prin declaratia 200.
Va multumesc pentru rapiditatea si claritatea raspunsurilor dvs. !