Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii acoperis + modificare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii acoperis + modificare

Locuiesc la ultimul etaj intr-un bloc cu 3 tronsoane de apartamente (3 apartamente/etaj). Acoperisul de deasupra apartamentului meu a ramas singurul nereparat, celalti doi vecini de la etaj cu mine reparandu-si fiecare acoperisul de deasupra fiecarui apartament (fara autorizatii sau alte asemenea).
Doresc si eu sa repar acoperisul, sa ridic doar un plan (din doua "ape") si sa montez doua geamuri astfel incat pe viitor sa pot face doua camere. Mentionez ca avem asociatie de locatari dar voi face reparatiile pe cheltuiala proprie fara a intentiona sa mai recuperez vreun ban.
1. Ce pasi ar trebui sa urmez?
2. Imi trebuie semnaturi de la toti locatarii sau doar de pe aceleasi tronson cu mine?
3. As dori sa am doar eu drept de utilizare asupra celor "doua camere" din pod (ar ocupa aproximativ jumatate din suprafata apartamentului) cealalta jumatate fiind ocupata de alt vecin. Am inteles ca prin vanzare cumparare este mult mai greu. Exista alta varianta? Cu timpul sa construiesc si celelalte doua camere si sa faca parte din apartament si in acte?
Visati frumos, nimeni nu va impiedica... Observ ca fiecare acolo la dvs. face ce vrea. Unul face un acoperis ”intr-o apa”, dvs. vreti sa faceti unul in doua ”ape”, al treile-a mai pune o apa si asa iese un cotet in care puteti creste gaini sau alte pasari exotice... De ce nu discutati de la inceput intre dvs. sa faceti ceva frumos si durabil, dintr-o bucata, sa fie in cate ape vreti, numai sa fie estetic si mai ales util - in conditiile in care doriti ca la aceasta lucrare sa contribuiti numai proprietarii de la ultimul nivel?
Daca vecinii dvs au construit deja, credeti ca mai puteti face ceva cat de cat fara sa-i deranjati pe ceilalti? Ma indoiesc ca va iesi ceva util...
E asa de greu sa citesti cateva randuri in limba romana? Am scris destul de clar ca fiecare si-a reparat acoperisul asta insemnand ca acoperisul era deja facut de cand s-a dat in folosinta blocul. Si daca nu dai ceva raspunsuri la subiect incearca sa te abtii pe viitor. Sau se castiga ceva la un numar de posturi??
eukata a scris:

Locuiesc la ultimul etaj intr-un bloc cu 3 tronsoane de apartamente (3 apartamente/etaj). Acoperisul de deasupra apartamentului meu a ramas singurul nereparat, celalti doi vecini de la etaj cu mine reparandu-si fiecare acoperisul de deasupra fiecarui apartament (fara autorizatii sau alte asemenea).

Acoperisul nu trebuia reparat de vecinii dumneavoastra de la ultimul etaj ci de asociatia de proprietari, inclusiv partea de deasupra dv, prin contributia tuturor apartamentelor, indiferent de etaj, proportional cu suprafata utila a fiecarui apartament.
Pentru reparatia acoperisului nu trebuie nici un fel de autorizatie.

Doresc si eu sa repar acoperisul, sa ridic doar un plan (din doua "ape") si sa montez doua geamuri astfel incat pe viitor sa pot face doua camere. Mentionez ca avem asociatie de locatari dar voi face reparatiile pe cheltuiala proprie fara a intentiona sa mai recuperez vreun ban.

Daca doriti, incercati. Pentru a repara nu va trebuie nici o autorizatie cu conditia sa nu faceti modificari asupra formei acoperisului. Dar, din ceea ce spuneti dv vreti sa modificati, sa faceti practic din acel acoperis o mansarda. Nu aveti voie decat dupa obtinerea aprobarii tuturor proprietarilor, realizarea unui proiect, autorizatii..., cu sanse foarte mici sa reusiti legal.

1. Ce pasi ar trebui sa urmez?
2. Imi trebuie semnaturi de la toti locatarii sau doar de pe aceleasi tronson cu mine?
3. As dori sa am doar eu drept de utilizare asupra celor "doua camere" din pod (ar ocupa aproximativ jumatate din suprafata apartamentului) cealalta jumatate fiind ocupata de alt vecin. Am inteles ca prin vanzare cumparare este mult mai greu. Exista alta varianta? Cu timpul sa construiesc si celelalte doua camere si sa faca parte din apartament si in acte?

1. Apelati la un specialist sa va intocmeasca un proiect pe care sa-l prezentati si sa discutati in adunarea generala. Obtineti aprobari, vize.. de la primarie.
2. Daca adunare generala va fi de acord cu propunerea dv., cereti acordul tuturor proprietarilor, prin act notarial. Sigur ca va trebui sa negociati si sa platiti fiecarui proprietar pentru ca acestia sa cedeze terasa in favoare dumneavoastra.
3. Este aproape imposibil sa deveniti proprietar. Dar puteti incerca sa concesionati terasa pentru o perioada cat mai mare - maxim 49 de ani. Prin aceasta concesiune platiti lunar, anual sau pe intreaga perioda o suma de bani catre asociatia de proprietari. Pe baza contractului de concesiune puteti obtine, in anumite conditii, autorizatii pentru a modifica spatiul respectiv, in anumite limite prevazute in contract conform legislatiei asociatiiilor de proprietari, a legislatiei in constructii...

Luati ceea ce este in favoare dv din propunerea d-lui Grecu: intelegeti-va cu ceilalti doi vecini de la ultimul etaj si rezolvati problema impreuna, discutand cu toti vecinii, suportand cheltuielile impreuna (cei trei) si realizand ceva unitar si de folos.
Adriantot, moderator